Η Λαμποράλ Κούτσα νίκησε για τρίτη φορά τον Παναθηναϊκό μέσα σε μία εβδομάδα (75-84), «σκούπισε» το «τριφύλλι» και επέστρεψε σε Final Four μετά από οκτώ χρόνια αναμονής (τελευταία φορά ήταν στη Μαδρίτη το 2008).

Ο Παναθηναϊκός έκανε ό,τι μπορούσε για να αποτρέψει το μοιραίο, αλλά δεν μπορούσε. Τόσο απλά. Ή καλύτερα, οι παίκτες της Λαμποράλ Κούτσα έμοιαζαν να είναι… in the zone στην τέταρτη περίοδο. Τότε ήταν που έριξαν το τελειωτικό «χτύπημά» τους.

Με εφτά (!) τρίποντα στο τελευταίο δεκάλεπτο και τον Ντάριους Άνταμς να σημειώνει 14/24 πόντους του, η ισπανική ομάδα πήρε το εισιτήριο για το Βερολίνο, στο «αντίο» του Δημήτρη Διαμαντίδη στην Euroleague.

Οι εικόνες που ακολούθησαν ήταν συγκλονιστικές. Με ένα λεπτό να μένει για το τέλος του αγώνα, οι 18.000 φίλοι του Παναθηναϊκού δεν σταμάτησαν να αποθεώνουν τον αρχηγό της ομάδας στο τελευταίο του ευρωπαϊκό παιχνίδι!

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος ασπάστηκε και συνεχάρη τόσο τον Γιάννη Μπουρούση για την πρόκριση όσο και τον Βέλιμιρ Περάσοβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 37-42, 55-56, 75-84.