Με κεκτημένη ταχύτητα από την πρόκριση της στο Final Four, η Λαμποράλ επιβλήθηκε 108-97 της Φουενλαμπράδα εκτός έδρας παραμένοντας έτσι στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Liga ACB την ώρα που η Βαλένθια μετά την εντός έδρας νίκη της με 93-75 επί της Τενερίφης παρέμεινε στην δεύτερη θέση της κατάταξης «κυνηγώντας» την Μπαρτσελόνα

Φουενλαμπράδα-Λαμποράλ 97-108

Ο Ντάριους Άνταμς, ο οποίος πραγματικά οργιάσε για ακόμη ένα παιχνίδι, είχε 25 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, ισοφάρισε το προσωπικό του ρεκόρ στο ημίχρονο (30) και τελικά τελείωσε το ματς με 41 πόντους έχοντας 5/6 βολές, 12/15 δίποντα και 4/11 τρίποντα.

Ο Γιάννης Μπουρούσης από την μεριά του σε 24 λεπτά συμμετοχής είχε 11 πόντους (2/2 βολές, 0/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα), 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Βαλένθια-Τενερίφη 93-75

Κοντά στην κορυφή της βαθμολογίας και την Μπαρτσελόνα παρέμεινε η Βαλένθια μετά την εύκολη νίκη με 93-75 επί της Τενερίφης.

Πολύ καλή εμφάνιση για τις «νυχτερίδες» έκανε ο Τζάστιν Χάμιλτον με 27 πόντους, ενώ ο Ράφα Μαρτίνεθ πρόσθεσε άλλους 10.