Η Αρμάνι Μιλάνο έκαμψε την αντίσταση της Κρεμόνα στο «Mediolanum Forum» με 81-77 και «κλείδωσε» την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο της Legabasket.

Με τον Εστεμπάν Μπατίστα να πετυχαίνει 28 πόντους με 14/18 δίποντα και να μαζεύει 13 ριμπάουντ, η ομάδα του Ρέπεσα πανηγύρισε μια δύσκολη μεν, σπουδαία δε νίκη επί της 4ης Κρεμόνα. Ο Σιμόν πρόσθεσε άλλους 19 πόντους, ο Λαφαγιέτ είχε 11 και 5 ασίστ και κάπως έτσι οι Λομβαρδοί έφτασαν τις 22 νίκες σε 27 αγώνες.

Για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι προσπάθησαν πολύ να κλέψουν την νίκη στο δεύτερο ημίχρονο, οι Τέρνερ και Ουάσινγκτον πέτυχαν από 13 πόντους έκαστως.

Μπρίντιζι-Καζέρα 73-55

Στην βαθμολογία, η πρωτιά ανήκει στην Αρμάνι (44), στην δεύτερη θέση συγκατοικούν Ρέτζιο Εμίλια και Αβελίνο με 40 βαθμούς, 36 έχει η Κρεμόνα, ενώ την πρώτη οκτάδα κλείνουν οι Βενέτσια, Πιστόια, Τρέντο και Σάσαρι, με 30 βαθμούς η κάθε μια. Καζέρτα και Τορίνο βρίσκονται στον πάτο του πίνακα, έχοντας από 20 βαθμούς.