Ο Άρης είναι εδώ! Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη επικράτησε 56-50 του Παναθηναϊκού στον τέταρτο ημιτελικό των playoffs και είναι έτοιμη για το «θαύμα» και την πρόκριση στους τελικούς της Basket League Σκρατς.

Με εκπληκτική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης επέστρεψε από το -10 και επικράτησε 56-50 του Παναθηναϊκού ισοφαρίζοντας σε 2-2  τη σειρά των ημιτελικών και η πρόκριση θα κριθεί σε πέμπτο παιχνίδι. Από την άλλη ο Παναθηναϊκός καλείται να υπερασπιστεί την έδρα του και να προκριθεί στους τελικούς.

Πρωταγωνιστής της μεγάλης νίκης των «κίτρινων» ήταν ο Οκάρο Ουάιτ που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση  με νταμπλ νταμπλ έχοντας 10 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Στο πρώτο μέρος οι άμυνες είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο, με τον Παναθηναϊκό να ελέγχει το παιχνίδι και τον Άρη να είναι πολύ άστοχος. Οι «πράσινοι» βρέθηκαν στο +4 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου(8-12). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι άστοχοι από τη γραμμή των 6,75μ. και ο Παναθηναϊκός πήγαινε το ματς στα μέτρα του. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη πήρε διψήφια διαφορά εκμεταλλευόμενη τις κακές προσπάθειες των «κίτρινων» και το ημίχρονο έκλεισε με στο +10(19-29).

Το δεύτερο μέρος είχε εντελώς διαφορετική εικόνα με τον Άρη να παρουσιάζει άλλο πρόσωπο. Με 4/4 τρίποντα οι «κίτρινοι» γύρισαν το ματς και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +4(38-34) με τον Παναθηναϊκό να πετυχαίνει μόνο 5 πόντους. Η ομάδα του Πρίφτη είχε τον έλεγχο του ματς και στο τελευταίο κρίσιμο δεκάλεπτο. Με την ψυχολογία στα ύψη, οι γηπεδούχοι ευστόχησαν σε μεγάλα σουτ κι έφτασαν στην νίκη με 56-50 ισοφαρίζοντας την σειρά. Το πέμπτο παιχνίδι θα διεξαχθεί το Σάββατο 14/5 στις 18:00 στο ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 8-12, 19-29, 38-34, 56-50.

Άρης (Πρίφτης): Ουάιτ 10 (14 ριμπ.), Ουότερς 12 (2), Μούρτος 7 (1), Σίμτσακ 2, Μακνίλ 16 (3), Πελεκάνος, Τσούπκοβιτς, Φλιώνης 6 (2), Δίπλαρος, Ζάρας, Κοέν 3 (1).

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος 2, Διαμαντίδης 9 (3), Καλάθης 3, Ουίλιαμς 19 (2), Χάντερ (11 ριμπ.), Μποχωρίδης, Φώτσης 8 (2), Ραντούλιτσα 8, Παππάς 1.